Czym kierujemy się podczas wyboru drzwi zewnętrznych? Pierwszym kryterium jest oczywiście cena. Nie powinniśmy jednak traktować jej jak głównego wyznacznika wpływającego na decyzję zakupową. Może bowiem okazać się, że konkretny model nie spełnia innych istotnych wymogów związanych na przykład z akustyką, termoizolacją, a wreszcie także stylem i sposobem wykończenia.

Drzwi zewnętrzne - wybór na lata

Wejście do domu powinno być obietnicą bezpieczeństwa i czekającego wewnątrz komfortu. Dobrze dopasowane i zgodne ze stylem, w jakim wykończony został budynek, będą cieszyć swoją obecnością. Tylko które skrzydło zewnętrzne wybrać, aby rzeczywiście znaleźć to, na czym najbardziej nam zależy?

Zakup drzwi wejściowych warto poprzedzić dobrą znajomością oferty. Nie decydujmy się na konkretny model tylko dlatego, że “ładnie wygląda”. Styl jest ważny, ale o wiele istotniejsze jest to, jakie parametry posiada oraz co może zagwarantować prócz estetycznego wykończenia.

Jeśli drzwi zewnętrzne mają być wyborem na lata, należy zwrócić uwagę na takie elementy, jak materiał, z jakiego zostały wykonane, energooszczędność oraz współczynnik izolacji akustycznej. Skupmy się na tych trzech elementach, a znajdziemy skrzydło idealne.

Skrzydła wejściowe: trwałe i stylowe

Najsolidniejszym materiałem, z jakiego wytwarza się drzwi zewnętrzne, wciąż pozostaje drewno. W sprzedaży dostępne są jednak także skrzydła wykonane ze stali oraz aluminium – tworzyw, które są nie mniej trwałe, a jednocześnie nieco tańsze niż najstarszy znany nam budulec. Powierzchnia nowoczesnych skrzydeł zostaje dodatkowo zabezpieczona przed działaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Istotne jest także to, czym drzwi zewnętrzne zostały wypełnione. Mowa o takim wykończeniu, które gwarantuje energooszczędność skrzydła, a tym samym mniejsze opłaty za ogrzewanie oraz komfort termiczny wewnątrz budynku. Obecnie możemy wybierać modele wypełnione m.in. pianą poliuretanową lub polistyrenem spienionym ( czyli styropianem ). Modele tego typu najczęściej oznaczone są właśnie jako energooszczędne bądź pasywne.

Rodzaj wypełnienie wpływa również na dźwięki, jakie docierają do wnętrza - im wyższy współczynnik izolacji akustycznej, tym większą mamy pewność, że w domu zapanuje błoga cisza.